Åh, vad det har varit bökigt idag…
Datorn har sjukat sig, och det har varit småbök med nästan allting.
Dessutom har jag inte hämtat mig efter partyt i lördags.
Man är inte som förr….
Hade absolut ingen inspiration att skriva något heller, men så loggade jag lite snabbt in på Facebook…
Där har Thomas skrivit ett inlägg, där han tipsar folk om att läsa min blogg.
Gulliga gulliga Thomas !!! – Du gav mig en fin avslutning på denna krångeldag !
Nu känns problemen redan avlägsna, och jag sitter och bara ler, och tycker att det känns så bra så !!!
Thomas har också en blogg. Han har precis skaffat sin egen domän, och ni kan läsa hans nya blogg HÄR.
Tänk på att vänliga ord eller handlingar sprider glädjen vidare !
Det behövs så lite för att göra stor skillnad !
Ett gott skratt kan man också bjuda på om man har möjlighet.
Idag har jag tagit vara på det vackra vädret genom att gå på en promenad i skogen.
Det vore så bra att ha ett par stavar, men där någonstans går visst gränsen för vad jag bjuder på för att locka fram ett skratt.
Är på något sätt för fåfäng för att strutta runt med dylika attiraljer i folks åsyn… ( Jag som inte alls är fåfäng annars… – Varför är jag så här ??? )
Nåja…..
För att kompensera motionsbortfallet av att traska runt med stavar, brukar jag röra armarna som om jag faktiskt höll i ett par när jag far fram i skogen.
Nu kryllar det ju inte direkt av folk i skogen, men de som ser mig får sig säkert ett stort leende på läpparna….
Finns det något som ser tio gånger så fånigt ut som stavgång, är det att gå som om man hade stavar, fast man inga har….
Men DET bjuder jag på !!!




I morgon ska jag vara nyttig och gå en promenad in till stan och sen hemigen. Någon nytta är det ju.
Stefan Falkelind´s last blog .."Svenska hollywoodfruar – i Sverige" del 2
[Reply]